Okoń

Okoń – charakterystyka i właściwości zdrowotne

Dietetycy podkreślają, że regularne spożywanie ryb niesie za sobą wiele korzyści – są bowiem bogate w witaminy i minerały. Okoń jest popularnym gatunkiem, a jego mięso – naprawdę wartościowe. Poznaj właściwości zdrowotne okonia, a także dowiedz się, ile ma kalorii.

Okoń – czym jest?

Okoń jest drapieżną rybą słodkowodną. Jest wiodącym przedstawicielem rzędu ryb okoniokształtnych. Okonia możemy spotkać zarówno na nizinach, jak i w górach. Stanowi jedną z najpospolitszych ryb, zasiedla praktycznie całą Europę.

Okonie mają wyraźnie wygrzbiecone ciało, pokrywają je drobne łuski. Ich wygląd jest charakterystyczny – łatwo więc tą rybę rozpoznać.

Właściwości zdrowotne okonia

Okoń morski posiada liczne właściwości zdrowotne. Jak większość ryb, jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, może więc zastępować w diecie mięso zwierzęce. Zawiera aminokwasy egzogenne, takie jak walina, treonina, izoleucyna, lizyna czy leucyna.

W rybie tej znajdziemy także wysoką zawartość kwasów omega-3, w tym najwięcej DHA. Jest to składnik czopków, ma pozytywny wpływ na wzrok, a także stymuluje wzrost komórek nerwowych.

Ponadto, okoń bogaty jest w selen, witaminę D i B. Selen odpowiedzialny jest za naszą odporność, pomaga walczyć organizmowi z wirusami. Witamina D z kolei wzmacnia nasze kości, a B – dba o nasze serce oraz ciśnienie krwi. Okoń w porównaniu z innymi rybami – jest stosunkowo tani.

Ile kalorii ma okoń?

100 gram surowego okonia zawiera 114 kcal, a także 18,86 gram białka i 3,69 gram tłuszczu, w tym 0,78 tłuszczów nasyconych, 1,43 tłuszczów jednonienasyconych, 1,06 tłuszczów wielonasyconych. Okoń jest jedną z najchudszych ryb, dlatego zaleca się jego spożywanie przy redukcji masy ciała.

Okoń smakuje najlepiej zaraz po złowieniu – z rusztu bądź z patelni. Mięso nie jest tłuste, jest smaczne, lecz niestety ościste. Można smażyć okonia w panierce, jednak smakuje najlepiej bez niej bądź obtoczony w cieście naleśnikowym.

Okoń – kiedy ograniczać?

W niektórych przypadkach nawet najzdrowsze produkty mogą szkodzić. Podobnie jest z okoniem – nie zaleca się spożywania w dużych ilościach kobietom w ciąży, karmiących, a także dzieciom. Jest to spowodowane wysoką zawartością rtęci, która w zbyt dużych ilościach może doprowadzić nawet do uszkodzenia płodu.

Należy pamiętać, że spożywanie ryb 1 do 3 razy w tygodniu jest w zupełności bezpieczne, a nawet pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Tylko przekroczenie zalecanej ilości może mieć negatywny wpływ.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com